DETALE WYTŁACZANE, FREZOWANE I TOCZONE

Dlaczego warto stosować obróbkę mechaniczną?

Detale po obróbce skrawaniem: toczeniu, frezowaniu oraz detale wytłaczane zazwyczaj nie są zadowalające pod względem jakości wykończenia powierzchni. Wzrost wymagań jakościowych, podyktowany aspektami konstrukcyjnymi lub estetycznymi wymaga zastosowania dodatkowych operacji obróbki wykańczającej. Ponadto w dużej mierze są to prace wykonywane ręcznie, charakteryzujące się małym stopniem mechanizacji. Jak więc szybko osiągnąć oczekiwany efekt? Najlepiej włączyć do procesu produkcyjnego urządzenia do obróbki wibrościernej, które  w skuteczny sposób pozwolą osiągnąć żądany cel.

Co daje nam wygładzanie powierzchni?
Stopień wygładzenia powierzchni wiąże się nie tylko z względami estetycznymi, ale wywiera również kluczowy wpływ na żywotność współpracujących ze sobą części. Występowanie  dużych nierówności prowadzi do szybszego zużywania się powierzchni kontaktowych. W konsekwencji, element traci swe właściwości eksploatacyjne, a zaburzonych zostaje wiele parametrów takich jak: odporność na korozję czy wytrzymałość zmęczeniowa. Poniżej, prezentujemy przykłady profilografów powierzchni funkcjonalnej przed/po obróbce wibrościernej.

Jakie maszyny do jakich detali?
Wibratory kołowe należą do maszyn uniwersalnych, które sprostają różnym wymaganiom obróbki wibrościernej od gratowania po nadanie powierzchni oczekiwanych własności refleksyjnych. Siły kontaktowe są znacznie mniej agresywne niż w wygładzarkach odśrodkowych, co pozwala na efektywne wygładzanie elementów o różnych masach czy rozmiarach.

Do obróbki elementów o wydłużonych kształtach polecamy wibratory rynnowe serii WR idealne do gratowania elementów z dużymi naddatkami obróbczymi.

Do masowej obróbki drobnych i lekkich detali idealnym narzędziem są wygładzarki odśrodkowe, które zaprojektowane zostały z myślą o szybkiej i skutecznej pracy. Czasy obróbki są kilkukrotnie krótsze niż dla analogicznych działań prowadzonych w wibratorach kołowych i nawet kilkunastokrotnie krótsze niż dla polerek bębnowych.

DETALE WYTŁACZANE, FREZOWANE I TOCZONE
DETALE WYTŁACZANE, FREZOWANE I TOCZONE
DETALE WYTŁACZANE, FREZOWANE I TOCZONE

Przejdź do góry strony