Produkcja biżuterii
Jubilerstwo, jako wielowiekowe rzemiosło, dzięki postępowi technologicznemu ewoluowało w jedną z dziedzin przemysłu. Kluczową rolę odegrały tu urządzenia, które umożliwiły masową produkcję zaprojektowanych modeli. Rozwój technologii objął nie tylko sam proces tworzenia, ale również finalne etapy, takie jak precyzyjna obróbka powierzchni, pozwalająca uzyskać lustrzany połysk.
Pół wieku temu do masowej obróbki stosowano polerki bębnowe, które umożliwiały szlifowanie i polerowanie na mokro przy użyciu kształtek ściernych lub wsadu stalowego, a także na sucho w drewnianych klockach. Choć proces ten dawał dobre rezultaty, trwał od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu godzin.
Obecnie bębny zostały zastąpione przez tzw. polerki wirowe czyli wygładzarki odśrodkowe, które skracają te procesy od kilkudziesięciu minut do kliku godzin oraz wibratory kołowe przeznaczone do delikatnych elementów, dla których siła odśrodkowa działająca w wygładzarkach jest zbyt intensywna. Najnowszą technologią uzyskiwania lustrzanego poleru jest elektropolerowanie. Tutaj czasy obróbki to kwestia minut.
Przykłady obróbki
Wyślij swoją próbkę
do obróbki
Formularz wysyłki