Gratowanie

Gratowaniem określa się usuwanie zadziorów, wypływek, a także stępianie i zaokrąglanie ostrych krawędzi.

Zadzior lub wypływka definiowany jest jako ostry występ na powierzchni materiału, powstały w procesie formowania różnych przedmiotów.

Procesowi gratowania są poddawane najczęściej elementy maszyn oraz półwyroby wykonywane metodą obróbki skrawaniem (po toczeniu, frezowaniu, wierceniu) oraz odlewy, wypraski bądź odkuwki.

Zadziory charakterystyczne dla operacji cięcia piłą taśmową.
Profile z wygładzonymi krawędziami po obróbce w Wibratorze Rynnowym.

Zadziory i wypływki muszą być usuwane z wielu ważnych względów:

  • uzyskanie określonej dokładności wymiarowej przedmiotu,
  • estetyka wyrobu,
  • bezpieczeństwo użytkowania (zapobieganie skaleczeniu się ostrymi krawędziami przedmiotu).

Wypływki powstają podczas odlewania odśrodkowego/ ciśnieniowego metali nieżelaznych, przedmiotów z tworzyw sztucznych oraz podczas wytwarzania różnego rodzaju wyrobów gumowych.

Istnieje wiele metod usuwania zadziorów, do których można zaliczyć: obróbkę ręczną przy użyciu różnorodnych narzędzi takich jak gratownik, gradownik, pogłębiacz czy skrobak lub obróbkę strumieniowo-ścierną, przetłoczono-ścierną lub wibrościerną zwaną potocznie bębnowaniem.

Obróbki wibrościernej (pojemnikowej) używa się do przedmiotów wytwarzanych masowo ponieważ znacznie skraca ona czas produkcji a co za tym idzie kosztów w porównaniu do obróbki ręcznej. Maszyny wykorzystywane do procesu gratowania to wibratory kołowe, wibratory rynnowe oraz wygładzarki odśrodkowe

Gratowanie detali w wibratorze kołowym

Zaletami gratowania w maszynach wibrościernych jest m.in.:

  • szybkość procesu,
  • powtarzalność rezultatów,
  • minimalny udział operatora.

Gratowanie w maszynach do obróbki wibrościernej odbywa się z udziałem kształtek ściernych o właściwościach skrawnych dopasowanych do rodzaju obrabianego materiału. Do usuwania zadziorów oraz zaokrąglania ostrych krawędzi przedmiotów metalowych stosuje się kształtki ceramiczne o dużej lub średniej skrawności. Do obróbki mosiądzu, brązu, stopów aluminium i cynku stosuje się kształtki żywiczne.

Kształtki ceramiczne

Kształtki żywiczne