Czyszczenie
Czyszczenie detali ze zgorzeliny, środków smarnych czy tlenków jest istotnym procesem od którego zależy poprawne wykonanie dalszych procesów t.j. lakierowanie, malowanie czy nakładanie powłok.
Poza czyszczeniem chemicznym które często bywa czasochłonne proces czyszczenia z warstw tlenkowych wykonuje się za pomocą obróbki wibrościernej w wibratorach kołowych, rynnowych lub wygładzarkach odśrodkowych w których zbędne warstwy t.j. zgorzelina, rdza, bądź inne tlenki usuwane są mechanicznie w procesie mikroskrawania i ścierania przez kształtki ścierne.
Środki chemiczne zawarte w płynach wspomagających, które dodaje się do procesu w zależności od rodzaju obrabianego materiału, działają rozpulchniająco na warstwę tlenków, osłabiając jej połączenie z metalem. Do usuwania warstw tlenkowych zastosowanie mają kształtki o wysokiej skrawności, takich jak kształtki ceramiczne, bądź żywiczne o większej skrawności.
Do procesu czyszczenia w ramach obróbki wibrościernej zaliczamy też odtłuszczanie, które przebiega tak samo jak pozostałe procesy z dodatkiem specjalnego płynu wspomagającego przeznaczonego do tego celu.