Wibratory kołowe oraz wygładzarki odśrodkowe to maszyny do obróbki wibrościernej zwanej też pojemnikową. Procesy które oferują obydwa rodzaje maszyn to gratowanie, szlifowanie, gładzenie czy polerowanie, określane czasem potocznie jako bębnowanie. Maszyny te pracują jednak inaczej niż polerka bębnowa, w której detale podlegały ww procesom pod wpływem powolnego ruchu obrotowego i grawitacji.
Zasada działania wibratorów kołowych opiera się na interakcji dwóch ruchów składowych: drgającego, który wprawia w ruch wibracyjny komorę roboczą oraz obrotowego, który powoduje równomierne przesuwanie się wsadu z detalami.
W wygładzarkach odśrodkowych zwanych również polerkami wirowymi zasada działania opiera się na wytworzeniu siły odśrodkowej, która powstaje wskutek ruchu obrotowego wirnika. Kształtki ścierne i detale poruszają się ruchem spiralnym wewnątrz komory roboczej, co powoduje, że interakcje między nimi oraz powstające siły są większe niż w samym ruchu wibracyjnym. Czasy obróbki są tutaj kilkukrotnie krótsze niż dla analogicznych procesów przeprowadzonych w wibratorach kołowych i nawet kilkunastokrotnie krótsze niż dla polerek bębnowych.
Czy oznacza to że wygładzarki są zawsze lepszym rozwiązaniem? Niekoniecznie.
Wygładzarki mają głównie za zadanie zastąpić wstępną obróbkę ręczną oraz przygotować detal do kolejnych procesów obróbki powierzchniowej. Są przeznaczone dla detali o ograniczonych wymiarach i wadze ze względu na ryzyko poobijania się detali między sobą pod wpływem dużej siły odśrodkowej.
Dla takich elementów doskonałe będą wibratory kołowe, w których ruch detali ze ścierniwem jest znacznie delikatniejszy i mniej agresywny. Minimalizuje to ryzyko zderzania się detali i sprzyja uzyskaniu poleru bez jakiejkolwiek rysy. Zastosowanie wibratorów kołowych umożliwia uzyskanie najbardziej gładkich powierzchni. Jest to szczególnie ważne w zastosowaniach specjalnych, gdzie są stawiane wysokie wymagania dot. chropowatości powierzchni.
W wygładzarkach można polerować dość drobne elementy takie jak niewielka biżuteria i odbywa się to procesie na sucho z udziałem wsadu orzechowego i past polerskich. Wygładzarki sprawdzają się również w polerowaniu gładkich powierzchni wielkości monet w kulkach stalowych.
Wybór między wibratorem a wygładzarką zależy też od innych czynników takich jak materiał, kształt oraz ewentualne otwory w naszych detalach. W wygładzarkach odśrodkowych dobrze obrabiają się elementy płaskie i wypukłe. Obróbka powierzchni wklęsłych i częściowo przesłoniętych jest bardziej efektywna w wibratorach kołowych. Obróbka elementów płaskich w wibratorach jest z kolei jest utrudniona ze względu na tendencję do sklejania się ich ze sobą tzw. “pakietowania” lub “paczkowania” czyli sklejania się ze sobą płaską powierzchnią .Czasami w wieloetapowej obróbce najlepsze rezultaty daje użycie obydwu rodzajów maszyn.